Čerpací stanice Gulf, Průmyslová - Praha 10

Čerpací stanice roku, Merol s.r.o.

Kultovní značka v nabité konkurenci

PEREX: Dvoupatrová budova v decentní antracitové barvě, venkovní terasa, menší atika a tři čerpací místa pro benzín, naftu a plyn s rychlým odbočením z rušné Průmyslové ulice v Praze 10. Na zajímavém místě české metropole funguje už druhým rokem menší čerpací stanice kultovní americké značky Gulf.

G1

G2

 Další z mnoha?

Průmyslová ulice v Praze je na čerpací stanice poměrně bohatá. Ve směru do Hostivaře je jedna pumpa MOL a Shell, v opačném pak nejprve před Štěrboholskou křižovatkou minete KM Pronu a za ní narazíte na OMV. Kromě toho je ještě ze Štěrboholské křižovatky na dohled směrem na Kutnohorskou Tank ONO a na druhou stranu na Černokostelecké Pap Oil. Veřejnosti přístupné automatické tankovací stojany najdete navíc také u nedalekého dealera Volkswagenu a Škody.

Možná si říkáte, že postavit si na tomto místě další čerpací stanice je podnikatelská sebevražda. Ale spíše to vyžaduje odvahu a přesvědčení, že dokážete konkurovat zavedeným značkám, které zde pohonné hmoty a další služby motoristům nabízejí dlouhá léta. Podnikatel a offroaďák Radek Tögel je přesvědčen o tom, že to dokáže, a tak se rozhodl investovat do objektu čerpací stanice, která tady také stojí již dlouho kousek za světelnou křižovatkou naproti pumpě Shell.

G3

G4

Dobrý dojem kazí detaily

Neznačková čerpačka, které zde stála přibližně od roku 2008, se konkurence bát rozhodně nemusela, pumpa ostatně měnila majitele jako spodní prádlo až do roku 2014, kdy tento objekt koupil právě Radek Tögel s kolegou a začal s jeho důkladnou rekonstrukcí: "Celé jsme to předělali, postavili k původní budově ještě jedno patro a tam si udělali kancelář, kde podnikáme. Máme autopůjčovnu, teď jsme dostali stavební povolení na mycí boxy, prodáváme CNG a plánujeme zde zprovoznit nabíjecí stanici na elektromobily," prozrazuje nám své plány.

Antracitově šedými panely opláštěná budova v kombinaci s modrooranžovým logem Gulf působí elegantně a určitě láká k návštěvě stejně jako čistá refýž pod jednoduchou atikou s novými čerpacími stojany od Adastu. Bohužel, některé nedodělané věci okolo přilehlého parkoviště, obrubníků nebo dlažby celkový velmi dobrý dojem trochu kazí. Jenže pumpa je vlastně stále ve stadiu výstavby. V nejbližší budoucnosti se zde do země opět zakousnou lžíce bagrů, aby připravily základ pro mycí boxy, u odbočení se pak čeká na instalaci nabíjecí stanice a pak se zřejmě dokončí i chybějící dlažba a obrubníky. Navíc se pumpa na rušné Průmyslové ulici trochu ztrácí ve změti bilboardů a dalších objektů.

G5

Kultovní značka

Síť servisních stanic Gulf byla v 50. a 60. letech minulého století jednou z největších v USA a v té době si také získala slávu díky účasti v závodech sportovních prototypů zvláště kvůli úspěchům v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Společnost se však po problematických transakcích dostala v 70. letech na pokraj krachu a pohltil ji koncern Chevron. V roce 1984 pak firma Gulf Oil Corporation zanikla. Jako značka olejů však zůstala dodnes a navíc se i v Evropě tu a tam najdou čerpací stanice v jejích modrooranžových barvách.

Ptám se proto Radka Tögela, jak se k této kultovní značce dostal on. "Můj kamarád slovenský podnikatel vlastní tuhle značku pro Českou i Slovenskou republiku. Začal to tady organizovat ze Slovenska, ale nedopadlo to. Pak jsem do toho vstoupil já. Je to krásný brand a chtěl bych ho tady nějak rozvíjet, ale zatím je to pouze ve stadiu plánů. Slovenský vlastník má sice finanční možnosti neomezené, ale je otázka, jak moc se v tom chce angažovat," vysvětluje.

G6

G7

 Standardní nabídka i něco navíc

Do shopu se vchází skleněnými dveřmi na fotobuňku a hned ode dveří se na nás od pokladny usmívá příjemná obsluha. Shop je sice užší, ale vkusně zařízený, odkazy na značku Gulf jsou všudypřítomné. Regálů není moc, ale zároveň nejsou přeplněné, takže celý prostor působí útulným dojmem. Zboží je standardní, dodávky jsou zajišťovány hned z několika pražských velkoobchodů. Vedle pokladny najdete i zboží se značkou Gulf, koupit si můžete hodinky nebo tričko se Stevem McQueenem, který speciál v barvách Gulf řídil v legendárním filmu Le Mans.

Zákazníci zde navíc najdou koutek se samoobslužným kávovarem i místo, kde si mohou v klidu a pohodlně dobrou kávu vypít. K jídlu jsou zde k dispozici pouze bagety a čerstvé pečivo ke kávě, sociální zařízení najdete v prvním patře. Nechybí ani připojení na internet přes wi-fi. Zákazníci-kuřáci pak celoročně využívají terasu z druhé strany budovy.

Vlastní aditivace

I kdyby se odvážné plány Radka Tögela na rozvoj sítě Gulf v České republice neuskutečnily, stávající čerpačka na Průmyslové je určitě dobrým počinem, který navíc funguje. "Nemůžeme sice konkurovat Tank Onu cenami, ale snažíme se." Stojany ostatně působí čistě a nově, zákazník nemá důvod tankovanému palivu nedůvěřovat, i když na stojanech nenajdete samolepku "Pečeť kvality". "Pohonné hmoty bereme z Čepra a aditivujeme si je sami podle slovenského receptu."

K dispozici je zde benzín Natural 95 a motorová nafta, k tomu navíc ještě u zdi stojí stojan na CNG. "Plynu věřím od doby, kdy začala auto na CNG vyrábět škodovka. Máme ostatně i půjčovnu aut na zemní plyn," vysvětluje Radek Tögel a dodává, že k pumpě nejčastěji zavítají zákazníci, kteří nejdou vyloženě po minimální ceně a zároveň nemají palivové karty velkých řetězců, jejichž pumpy stojí na Průmyslové ulici všude okolo. "Jezdí tady i docela hodně cizinců. Snažíme se, aby se sem člověk, který u nás natankuje, vrátil. Výtoče jsme ostatně měli solidní do doby, než ve Štěrboholích otevřelo Ono."

G8

G9

 

 

 

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/01 Téma číslaVodíková budoucnost?
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek