Čerpací stanice Vendys Hrdlořezy

Čerpací stanice roku, Vendys & V s.r.o.

Vendys&V Hrdlořezy

Žlutá oáza s Bezdězem v pozadí

PEREX: U silnice číslo 38 vedoucí z Mladé Boleslavi na Bezděz, Doksy a Českou Lípu stojí od roku 2013 ve směru na Boleslav moderní čerpací stanice. Patří do sítě společnosti Vendys&V a její návštěva vás mile překvapí. Kromě paliva zde totiž najdete i útulné zázemí s nečekaně bohatou nabídkou studených i teplých jídel, nově si dokonce můžete dát i točenou zmrzlinu.

Vendys 6

Od velkoobchodu k síti maloobchodů

Společnost Vendys&V Václava Tesárka působí na českém trhu již 24 let. Původně ji živil pouze velkoobchod a distribuce ropných produktů, ale postupně, jak se rozšiřoval počet zákazníků a zvětšoval se počet kontaktů, se její aktivity rozrostly                 o obchod s realitami. Odtud již nebylo daleko k vlastní hotelové síti (Morris) nebo síti čerpacích stanic. Firma pana Tesárka je krásným příkladem tzv. synergií. Pumpy díky vlastní distribuci pohonných hmot nemusí shánět dodavatele, v hotelech se pak vaří pro čerpací stanice jídlo pro bistra. Zatím je v síti VendysPetrol šest čerpaček, ale majitel by v budoucnosti jejich počet rád "zaokrouhlil" na deset. Firma sídlí v České Lípě, a tak podniká hlavně v severních Čechách. Jedinou výjimkou je právě čerpačka u středočeských Hrdlořez, která byla navíc jako jediná postavena tzv. na zelené louce, zatímco ostatní čerpací stanice byly jen "rebrandovány" a rekonstruovány. To samozřejmě zvýšilo náklady na její postavení, na druhou stranu si ji majitel mohl nechat vyprojektovat přesně podle svých představ.

Čerpací stanice stojí uprostřed polí a je vidět už z dálky. Atraktivní místo na frekventované silnici, minimální konkurenci v okolí a hlavně solidní nabídku služeb trochu potápí skutečnost, že se majiteli nepodařilo přesvědčit příslušné úřady o tom, aby k ní bylo možné odbočit i z protisměru, a tak zde mohou zastavit pouze motoristé, kteří míří na Mladou Boleslav. Je to škoda, protože se jedná o rovný a přehledný úsek. A spíše se na čerpací stanici zastaví motorista, který vyráží někam na cesty než ten, který se vrací. 

Na pumpě nás uvítal Václav Tesárek mladší, který po vystudování hotelové školy začal pracovat pro síť hotelů Morris. O pár let později se nakonec přesunul na čerpací stanice Vendys&V. Sice stráví velkou část pracovní doby za volantem, ale starost o čtyři pumpy jeho pracovní ambice z velké části naplňuje.

Vendys 1Vendys 2

 Stojany Wayne a nafta bez biosložky

Už samotný příjezd naznačí, že pumpa Vendys&V není tak úplně obyčejná. Nešetřilo se ani na technologiích, a tak na refýži stojí čtyři oboustranné výdejní stojany značky Wayne. V nabídce je kromě běžného Naturalu 95 bez přidaných aditiv ještě motorová nafta bez biosložky, na kterou láká hned několik nápisů na stojanech i v shopu, takže je nemůžete přehlédnout. Firma má totiž v nabídce i biopaliva, ale jejich prodej se v podstatě zastavil, a tak ani zde už nejsou k dostání. Naopak mají řidiči nákladních vozů a kamionů k dispozici stojan na kapalinu AdBlue. Stranou pak stojí stojan na tankování LPG.

Provozní doba pumpy je od 5 do 22 hodin a samozřejmě sedm dní v týdnu. Od roku 2016 zde můžete doplnit pohonné hmoty i v noci. Tankautomat od firmy Unicode stojí u shopu i s podrobným návodem. "K tomu měli naši zákazníci zpočátku velkou nedůvěru, a tak jsme tam museli dát návod na jeho použití. Nyní už se situace změnila a tankautomat je plně využíván," vysvětluje Václav Tesárek. Tankautomat kromě hotovosti akceptuje nejen běžné platební (Visa, Mastercard), i některé tankovací (CCS, DKV) karty, ale lze v něm použít i karty, které vydává společnost Vendys&V svým smluvním zákazníkům. Co se tak úplně nepovedlo, je umístění kompresoru na dohuštění pneumatik, který stojí přímo v cestě kamionu vyjíždějícímu od stojanu. Ten pak může ohrozit motoristu, který si zrovna dohušťuje pneumatiky.

Tankovací místa jsou zastřešená, mezi stojany a shopem však stříška chybí. Parkovacích míst je okolo refýže a shopu asi deset, za shopem, kde je úhledné venkovní posezení a dětské hřiště s klouzačkou, mohou zastavit i dva kamiony. Zahrádka s ratanovými stolky a křesílky vypadá pěkně, ale v době naší návštěvy byla úplně prázdná. V letním horkém dni se zde totiž není kde schovat, slunečníky chybějí. V plánech majitele je nákladná designová plachta, zatím je však lepší se před ostrým sluncem schovat v útulném koutku shopu, který čítá tři vyšší barové stolky s polstrovanými židlemi a dva klasické stoly s židlemi a polstrovanou lavicí.

Vendys 4

Vendys 3

 Hotelová strava

Prostorný a vzdušný interiér je přístupný dveřmi na fotobuňku jak ze strany výdejních stojanů, tak ze strany venkovního posezení. Ve dvou našikmo postavených stojanech je standardní sortiment přehledně i úhledně uspořádán. Proti kasám je na protější stěně velkorysý "chlaďák", který může obsluha doplňovat z druhé strany. Zde jsou i chlazené sklady pro zboží, které se nevešlo do regálů.

Zákazníci mají k dispozici dvě pokladny. Jedna slouží na placení tankování, druhá spíše pro výdej a placení jídla. Vedle ní pak nově přibyl automat na točenou zmrzlinu. Na první pohled se jeho umístění zdá být komfortní jak pro zákazníky, tak pro obsluhu, nicméně při naší návštěvě jsme zjistili, že automat je poměrně hlučný. Docela nás rušil při rozhovoru s Václavem Tesárkem. Vedle dveří na zahrádku pak stojí samoobslužný kávový koutek Jacobs, který prý brzy dostane nový přístroj na zrnkovou i instantní kávu s moderním dotykovým displejem. Pokud chcete kávu z porcelánového šálku, udělá vám ji obsluha v profesionálním pákovém kávovaru. Od konce loňského roku si pak zákazníci mohou vsadit Sazku.

Velkou devizou této pumpy je bistro. Zachlazené hotové jídlo sem totiž dodává ze svých hotelů v České Lípě a Novém Boru, kde je vaří zkušení profesionální kuchaři. Denně jsou k dispozici 2 druhy polévek a jedno hotovkové jídlo, anebo naopak.K tomu obsluha připravuje podle přesně stanovené receptury čerstvé plněné bagety nebo rozpékané pečivo. Navíc mají poměrně příznivě nastavené ceny. Polévka například stojí 29 korun, sekaná v housce jen o 10 korun více a základní espresso 39 korun.  

Přístup k toaletám, které byly v době naší návštěvy čisté a voňavé, je decentně zastíněn stěnou za stolky posezení. Když si chcete jen umýt ruce, není třeba na toalety chodit, k dispozici je umývadlo s tekoucí vodou přímo v shopu.

Vendys 8

Vendys 9

Služební automobil pro obsluhu

Václav Tesárek mladší zde má dobře sehraný tým čtyř pracovnic, které se střídají na dvanáctihodinových směnách. V létě se pak angažují i brigádníci. Jelikož pumpa stojí uprostřed polí, poskytl zaměstnavatel obsluze, která bydlí nejdál, služební automobily. "Sehnat tady lidi je samozřejmě problém. Máme inzeráty na pracovních úřadech, ale nelze brát každého. Chceme, aby naši zaměstnanci měli určité znalosti i vystupování. Nové lidi se proto snažíme zaučovat na našich hotelích. V Jablonci a České Lípě to docela jde, v Mladé Boleslavi je to složitější. Tam představuje velkou konkurencí Škodovka především kvůli vysokým platům," říká Václav Tesárek. Cílem je samozřejmě profesionální, vstřícná a ochotná obsluha, která v příjemném prostředí dokáže navodit a udržovat stejně příjemnou atmosféru.

Čerpací stanice Vendys&V v Hrdlořezích rozhodně patří mezi to lepší, na co může motorista na českých silnicích a dálnicích narazit. K velkým přednostem této pumpy patří především velmi příjemné prostředí, které doslova láká k návštěvě, důvěru vyvolává i čistá refýž. Uvnitř shopu pak lze stejně příjemně doplnit živiny i tekutiny. Nabídka jídel je v kontextu českého trhu čerpacích stanic nadprůměrná a dobrý oběd vás tady rozhodně nezruinuje.

Vendys 5

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/04 Téma číslaVIF a prémiové benzíny
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek